• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół i hala sportowa
  • Hala sportowa i boisko
  • Hala sportowa
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Hala - wejście
  • Wejście główne

ROK SZKOLNY 2018/2019

Nasza Biblioteka istnieje od 1946 roku, jej zbiory wówczas liczyły 25 książek. Przez lata księgozbiór był sukcesywnie powiększany. Od 1 września 2018 roku księgozbiór Szkoły powiększył się o zbiory biblioteki gimnazjum.
Również od 1 września elektroniczny katalog biblioteczny jest wspólny, dostęp do niego dla czytelników ze wszystkich komputerów przez całą dobę znajduje się pod adresem:

https://m007523.molnet.mol.pl

Dzisiaj nasze zbiory to: 18533 książek i 1265 dokumentów specjalnych (kasety video, kasety magnetofonowe, płyty kompaktowe, mapy, pomoce dydaktyczne, dokumenty elektroniczne). Książki to bogaty zbiór bajeczek i wierszyków dla najmłodszych, baśnie, powieści i opowiadania przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, historyczne, przyrodnicze oraz literatura młodzieżowa. Mamy także klasykę dla dorosłych i literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin.
Z czasopism prenumerowanych przez Szkołę są: dla dzieci i młodzieży „Świerszczyk", „Victor Junior", "Victor"; dla nauczycieli: „Świetlica w Szkole", „Wychowawca", "Biblioteka w Szkole", "National Geographic", "Wiedza i Życie". Znajdują się tu również 562 zestawy podręczników.

W ramach działalności pedagogicznej prowadzone są lekcje biblioteczne, na których poruszane są zagadnienia z edukacji czytelniczej . Te lekcje to również promocja książek z różnych rodzajów literatury np. baśni, książek fantastycznych, przygodowych, przyrodniczych. Taka promocja czytelnictwa sprawia, że dzieci z naszej szkoły znają klasykę dziecięcej literatury polskiej i obcej, chętnie sięgają po książki. W bibliotece są także bardzo bogate zbiory literatury popularnonaukowej dla dzieci, które szczególnie w młodszym wieku szkolnym chętnie je wypożyczają pragnąc poznawać rzeczywisty świat przyrody, kultury i życia społecznego.

Obecnie w bibliotece na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza pracują:

mgr Anna Grudzień i mgr Maria Wojewódzka.

Godziny pracy biblioteki:730-1530

Darmowe podręczniki
Od roku szkolnego 2014/2015 Biblioteka zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem uczniom darmowych podręczników. Te podręczniki w tym roku otrzymali wszyscy uczniowie naszej Szkoły.

Kolejny rocznik uczniów naszej Szkoły rozpoczął swoją przygodę z książką. W Bibliotece 25 października 2018 r. gościła klasa I b a 30 października  klasy Ia i Ic. Uczniowie dowiedzieli się jakie zbiory znajdują się w Bibliotece, jakie są zasady przebywania w czytelni,  wypożyczania książek a także czytania książek z Biblioteki. Każdy pierwszak otrzymał
w prezencie imienną zakładkę  i wypożyczył pierwszą książkę. Życzymy dużo ciekawych przeżyć i radości z literatury czytanej „od deski do deski”.   

                   

             Anna Grudzień

Nasza Szkolna Biblioteka w tym roku szkolnym realizowała Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Dla klas 1-4 zakupiono 420 pozycji książkowych. Nasze Koło Przyjaciół Książki zorganizowało konkursy czytelnicze z wykorzystaniem nowo zakupionych książek. Uczniowie przygotowali ogłoszenia o konkursach, wykaz książek do przeczytania, sporządzili listę uczniów chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Przygotowali też dyplomy, zakładki i słodkie upominki dla uczestników konkursu. Wszystkie te działania miały zachęcić dzieci do czytania i spełniły te założenia organizatorów.

Konkurs „SAMOCHODZIK FRANEK"
Konkurs przygotowały uczennice klasy 4 B: Klaudia Dziubak, Maja Prządka, Amelia Skwarek i Maciej Brych (4A). Odbywał się w dniach 3-4 stycznia. Uczestnikami było 14 uczniów klas pierwszych. Oto klasyfikacja:
I. Adam Stys - I A
II. Filip Basak – I A
III. Kacper Kosiński - I B

Konkurs „TUPCIO CHRUPCIO"
Konkurs zorganizowały uczennice klasy 4 B: Natalia Głaszcz, Julia Kawka, Karolina Ostałowska i Amelia Żywicka.Wzięły w nim udział dzieci z klasy 2 C. Oto zwycięzcy:
I. Maja Gajownik
II. Patryk Buczek
III. Szymon Bryl

Konkurs „WOJNY DOROSŁYCH – HISTORIE DZIECI"
Organizatorkami tego konkursu były dwie dziewczynki z klasy 6 B: Magdalena Głębicka i Nikola Lechnio. Uczestnikami uczniowie klasy 3B.
Oto najlepsi:
I . Zofia Woźniak
II . Maciej Bober
III. Zofia Sochacka

Priorytet III: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Cele szczegółowe:
- Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.
- Wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych.
- Rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi.
Podstawa prawna: Uchwała nr 180/2015 Rady Ministrów z dn. 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
W roku 2018 nasza szkoła zakwalifikowała się do programu. Dostaliśmy wsparcie w kwocie 15000 zł.
W toku realizacji programu zaplanowane zostały następujące działania
1.Przekazanie listy książek do konsultacji.
2.Przedstawianie przez rodziców konkretnych książek do kupienia
3.Konsultacje ustne z uczniami o konkretnych propozycjach
4.Czytanie fragmentów książek stanowiących własność uczniów
5.Zasięgniecie opinii Samorządu Uczniowskiego.
6.Ankieta pisemna "Moje propozycje książkowe"

Podjęta została współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Żelechowie i Biblioteką Pedagogiczną w Garwolinie
1.Szkolenie na temat "Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej
2. Ranking najbardziej poczytnych książek w Bibliotece Publicznej
3.Konsultacje z bibliotekarzami z innych szkół powiatu garwolińskiego
4.Obejrzenie wystawy książek w Bibliotece Pedagogicznej rekomendowanych do zakupu z NPRCz
5.Przejrzenie oferty książek dla młodzieży w Bibliotece Publicznej i uwzględnienie w planowanych zakupach brakujących pozycji.

Sporządzona została lista książek do zakupu, która to lista została przedstawiona różnym księgarniom, po czym została wybrana najkorzystniejsza oferta.

Zostało zakupionych 712 egzemplarzy książek dla dzieci młodszych z klas I-III, starszych z klas IV-VIII, gimnazjalnych i dla dorosłych. Wśród nich 249 to lektury szkolne. Pełna lista zakupionych książek znajduje się w katalogu Molnet w zakładce Zestawienia Lista nowości z NPRCz .