• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół i hala sportowa
  • Hala sportowa i boisko
  • Hala sportowa
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Hala - wejście
  • Wejście główne

W związku z priorytetem MEN na ten rok szkolny „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży" w naszej Szkole realizowany jest program czytelniczy „Wychowanie przez czytanie".
Realizowany jest m.in. poprzez takie działania;
- Głośne czytanie przez nauczycieli przez 5 min. na lekcji.
- W klasach trzecich głośne czytanie fragmentów książek i prezentacja utworów danego autora przez członków Koła Przyjaciół Książki w swoich klasach jeden raz w tygodniu.
- Czytanie i praca z tekstem propagującym wartości społeczne i wychowawcze na zajęciach z KPK i na zastępstwach w różnych klasach.
- Kiermasze ciekawych książek urządzane w klasach czwartych na języku polskim.
- Gazetki ścienne propagujące czytanie.
- Spotkanie z psychologiem terapeutą dla rodziców uczniów klas 0-3 na temat „Znaczenie czytania w rozwoju dziecka".
- Kiermasz starych książek, książek pełnych dobrych treści wychowawczych.

Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa, Anna Grudzień

Ostatnie przedświąteczne spotkanie Koła Przyjaciół Książki z klas III a i III b odbyło się w Bibliotece Publicznej w Żelechowie. Tam panie bibliotekarki przybliżyły dzieciom tradycje wielkanocne. Uczniowie obejrzeli świąteczną gazetkę, zapoznali się z książkami o tej tematyce i wysłuchali niektórych fragmentów książek. Narysowali koszyczki wielkanocne z produktami , które święcimy. Panie przygotowały też zagadki logiczne związane z tematyką wiosenną. Na koniec wszyscy otrzymali czekoladowe jajka i kalendarzowe zakładki do książek. Dzięki tej wycieczce dzieci poznały i przypomniały sobie tradycje wielkanocne, poznały Bibliotekę Miejską i warunki korzystania ze zbiorów. Większość z nich chętnie będzie z nich korzystać. 

Spotkanie z psychologiem terapeutą dla rodziców uczniów klas 0-3 na temat „Znaczenie czytania w rozwoju dziecka" odbyło się w naszej szkole w dniu 23 stycznia 2016 roku o godz. 10. Przy okazji Choinki szkolnej zaprosiliśmy wszystkich rodziców na spotkanie z p. psycholog Edytą Mikulską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Garwolinie. Spotkanie poprzedził występ dzieci z Koła Przyjaciół Książki z klas trzecich naszej Szkoły. Dzieci zaśpiewały swoją autorską piosenkę pt. Kocham Książki", przedstawiły rapująco kilka tzw. „językowych wygibasów" i wiersze: L. J. Kerna „Dwa cietrzewie" oraz W. Chotomskiej „Przygody jeża spod miasta Zgierza" – wiersz, który promuje wartość rodziny życiu dziecka. Pani psycholog powiedziała rodzicom jak ważne jest dla rozwoju dziecka czytanie dobrych utworów literackich, jak istotne jest czytanie dla jego nauki i właściwych relacji koleżeńskich i jak może uchronić dziecko przed złymi wpływami Internetu i telewizji. Potwierdziła też wyższość procesu czytelniczego nad innymi działaniami dzieci w okresie szkolnym.
Po spotkaniu Pani dyrektor Elżbieta Odalska wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu czytelniczego „Twórczość L.J. Kerna dla dzieci".

W tym roku szkolnym nasi uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursach:

1.     Szkolny Mistrz Czytania.           

2.     Bohaterowie książek Roalda Dahla (klasy 4-7).

3.     Muminki (klasy 1-3).

W ramach projektu współzawodnictwa międzyklasowego „Nasza Klasa…” Biblioteka prowadzi konkursy „Dbam o szkolną bibliotekę” i „Klasowy konkurs wypożyczeń”.

W listopadzie 2015 r. nasza Biblioteka zrealizowała projekt „Książki naszych marzeń". Za uzyskane z Urzędu Miasta środki w wysokości 2712,50 zł. zakupiono 179 nowych książek, które nasi uczniowie zgłosili w „Ogólnopolskim badaniu wyborów książek" w poprzednim roku szkolnym. Książki te są opracowane i udostępniane uczniom i cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród czytelników Biblioteki.

Od roku szkolnego 2014/2015 Biblioteka zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem uczniom darmowych podręczników. Te podręczniki w tym roku otrzymali wszyscy uczniowie naszej Szkoły.

Tradycją stała się w naszej Szkole organizacja wyprzedaży starych książek. Zamiast oddawać je na makulaturę chcemy je ocalić od zapomnienia, zachęcić uczniów i ich rodziców do szanowania książek, tworzenia własnych biblioteczek przez dzieci i oczywiście promowania czytelnictwa. Książki te pochodzą z darów lub z selekcji starych wieloegzemlarzowych utworów
z literatury pięknej i popularno-naukowej w bibliotece szkolnej. Członkowie Kola Przyjaciół Książki przygotowują je i sprzedają   podczas trwania Choinki szkolnej.                                                                                     Anna Grudzień

Przy naszej Bibliotece aktywnie działa Koło Przyjaciół Książki. Spotykamy się z każdą grupą jedną godzinę w tygodniu. Są to grupy z różnych klas. Na tych spotkaniach poznajemy różne rodzaje literatury polskiej i światowej poprzez głośne czytanie  bibliotekarza a także samych uczniów. Bawimy się i gramy w gry literackie. W działalności na rzecz społeczności szkolnej uczniowie zajmują się przede wszystkim promocją książki  i czytelnictwa poprzez np. pięknie ilustrowane gazetki ścienne, wystawy książek w bibliotece, a także głośne czytanie bajek i wierszyków  dzieciom z klas młodszych. Członkowie Koła sami dobierają sobie repertuar tzn. krótkie bajki  i wiersze, sami wykonują  rekwizyty. Czytają dzieciom ilustrując treści papierowymi kukiełkami, potem jeszcze bawią się w jakąś zabawę utrwalającą  treść czytanych utworów. Dzieci są bardzo zadowolone i chętnie później wypożyczają te książki. Współpracujemy też z Miejską Biblioteką w Żelechowie w zakresie np. zakupów nowych książek, wymiany doświadczeń itp. Uczniowie z Koła wkładają też mnóstwo pracy w porządkowanie książek, układanie ich na półkach, a także konserwację czyli wymianę starych folii na nowe. 

W środę 18 października kolejne pokolenie naszych uczniów rozpoczęło swoją przygodę  z czytaniem. Wszyscy uczniowie klas pierwszych naszej Szkoły przyszli na pierwsze zajęcia  w bibliotece szkolnej. Dowiedzieli się jakie są zasady wypożyczania książek, przebywania w czytelni  a także poszanowania wszystkich wypożyczanych z biblioteki materiałów. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę imienną zakładkę  i wypożyczył sobie książkę. Wszystkim  naszym pierwszakom życzymy dużo radości z samodzielnego czytania i dobrych wyników w nauce.

Anna Grudzień

Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych" realizowany w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020"

                         Program ten uruchomiony został w celu wzmocnienia potencjału bibliotek publicznych i szkolnych. Założeniem projektu jest połączenie sił bibliotek publicznych i szkolnych oraz wspólne działanie na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Biblioteka Publiczna w Żelechowie nawiązała współpracę z Zespołem Szkół w Żelechowie Biblioteką Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Złożony i pozytywnie rozpatrzony wniosek zyskał dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Wartość projektu wynosi 2667 zł, kwota dofinansowania 2000 zł.

W czerwcu bieżącego roku Biblioteka podpisała porozumienia o współpracy ze szkołami, w wyniku których zostały zakupione nowości wydawnicze, lektury szkolne, literatura dziecięco-młodzieżowa. Za otrzymaną dotację zakupiono 126 pozycji książkowych. Zakupione egzemplarze zostały przekazane szkołom na podstawie umowy depozytu do dnia 20 czerwca 2015 r. Umowy partnerskie dotyczą także przeprowadzenia wspólnych zadań edukacyjnych i kulturalnych z uczniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.

Wykaz książek przekazanych przez Bibliotekę Publiczną w Żelechowie do wypożyczania przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II:

Richelle Mead:

1.Akademia wampirów t.1

2.Akademia...W szponach mrozu t.2

3.Akademia ...Przysięga krwi t.4

4.Akademia ...W mocy ducha t.5

5.Akademia...Ostatnie poświęcenie t.6

Ewa Nowak:

6.Bransoletka

7.Diupa

8.Lawenda w chodakach

9.Rezerwat niebieskich ptaków

10.Wszystko, tylko nie mięta

Grzegorz Gortat:

11.Ewelina i czarny ptak

12.Muszkatowie, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

13.Nie budź mnie jeszcze

Suzanne Collins:

14.Igrzyska śmierci

15.W pierścieniu ognia

16.Kosogłos

John Flanagan:

17.Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu ks.1

18.Zwiadowcy:Płonący most ks.2

19.Zwiadowcy:Ziemia skuta lodem ks.3

20.Zwiadowcy:Bitwa o Skandię ks.4

21.Zwiadowcy:Czarnoksiężnik z Północy ks.5

22.Zwiadowcy:Oblężenie Macindaw ks.6

23.Zwiadowcy:Okup za Eraka ks.7

24.Zwiadowcy:Królowie Clonmelu ks.8

25.Zwiadowcy:Halt w niebezpieczeństwie ks.9

26.Zwiadowcy:Cesarz Nihon-Ja ks.10

27.Zwiadowcy:Zaginione historie ks.11

28.Zwiadowcy:Królewski zwiadowca ks.12

Jarosław Grzędowicz:

29.Pan Lodowego Ogrodu t.1

30.Pan Lodowego Ogrodu t.2

31.Pan Lodowego Ogrodu t.3

32.Pan Lodowego Ogrodu t.4

Andrzej Jaczewski:

33. O dziewczętach dla dziewcząt

Monika Karolczuk:

34.Jan Paweł II: życie świętego papieża

Janusz Korczak:

35.Józki, Jaśki i Franki

George R. R.Martin:

36.Gra o tron

37.Starcie królów

38.Nawałnica mieczy t.1 Stal i śnieg

39.Nawałnica mieczy t.2 Krew i zloto

40.Uczta dla wron t.1 Cienie śmierci

41.Uczta dla wron t.2 Sieć spisków

42.Taniec ze smokami t.1

43.Taniec ze smokami t.2

Beata Ostrowicka:

44.Świat do góry nogami

45.Zła dziewczyna

Romuald Pawlak:

46.Dziura w sercu

John R.R. Tolkien

47.Władca Pierścieni t.1-3

Leszek Żebrowski:

48.Powstanie styczniowe

Wykaz książek przekazanych przez Bibliotekę Publiczną w Żelechowie do wypożyczania przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta:

Edmondo de Amicis:

1.Serce (2 egz.)

Hans Christian Andersen:

2.Baśnie (2 egz.)

A.Kamińska, K.Rosołek,W.Górski (Il)

3.Bajki rymowanki

Władysław Bełza:

4.Katechizm polskiego dziecka

Paweł Beręsewicz:

5.Ciumkowe historie w szkocką kratę (2 egz.)

6.Ciumkowe historie, w tym jedna smutna (2 egz.)

Lewis Carroll:

7.Alicja w krainie czarów

Dominika Cieśla (Red.):

8.Czytam sobie

Wiesław Drabik :

9.O królowej Śniegu i krysztalowej kuli

Anna Edyk-Psut :

10.Abecadło: wierszyki o literkach

Agnieszka Frączek:

11.Rany Julek : o tym, jak Julian Tuwim został poetą

12.Drzewko szczęścia

Aaron Frisch:

13.Czerwony Kapturek w wielkim mieście

Andrzej Marek Grabowski:

14.Zając Poziomka

Barbara Gawryluk

15.Moje Bullerbyn

16.W Zielonej Dolinie

Rene Goscinny

17.Mikołajek i inne chłopaki (2 egz.)

18.Mikołajek ma kłopoty

19.Mikołajek

Jakub i Wilhelm Grimm:

20.Baśnie (2 egz.)

Grzegorz Kasdepke:

21.Kasztan, tapczan, tralala

22.Inżynier Ciućma czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty

Patrycja Kasprzak:

23.Wierszyki dla dzieci: przedszkolaki rozrabiają

Maria Kownacka:

24.Przygody Plastusia

Urszula Kozłowska:

25.Ortografia jest fajna

Iwona Krynicka:

26.Kraina wierszy

Maria Krűger:

27.Ucho, dynia sto dwadzieścia pięć

Jan Brzechwa

28.Liczenie jest fajne

Megan McDonald:

29.Hania Humorek (2 egz.)

Tamara Michałowska:

30.Bajki rozśmieszajki

31.Piękne bajki dla kochanych dzieci

Ewa Nowak:

32.Pułapka na ktosia

33.Szarka

Joanna Olech:

34.Tadek i spółka

35.Tytus w cyrku

Katarzyna Ryrych:

36.Wyspa mojej siostry

Jean Jcques Sempė:

37.Wakacje Mikołajka

38.Rekreacje Mikołajka (2 egz.)

Jarosław Siek:

39.Architekt Arkady i zamojskie wędrówki w poszukiwaniu natchnienia

40.Gadający Lublin czyli co usłyszeli koziołek i inni

Francesca Simon:

41.Koszmarny Karolek i świąteczny świr

Zofia Stanecka:

42.Kto polubi trolla?

Agnieszka Stelmaszyk:

43.Na tropie szafirowej broszki

Malgorzata Strękowska-Zaremba:

44.Bigos z Mamutka : horrorek(2 egz.)

Małgorzata Strzałkowska:

45.Skarb Arubaby

Dorota Strzemińska-Więckowiak:

46.Przysłowia polskie : rymowanki dla dzieci (2 egz.)

47.Co kraj to obyczaj : wiersze dla dzieci

48.Kim zostanę? : wierszyki o zawodach

Agnieszka Stelmaszyk:

49.Afera w teatrze

Dorota Suwalska:

50.Pan Fortepianek

Stefania Szuchowa:

51.Przygoda z małpką

Piotr Szymanowski:

52.100 najsławniejszych piłkarzy świata

Toon Tellegen:

53.Nie każdy umiał się przewrócić

Julian Tuwim:

54.Poeci bawią dzieci

Wendelin van Draanen:

55.Dziewczyna i chłopak wszystko na opak

Paweł Wakuła:

56.Co w trawie piszczy

Martin Widmark:

57.Tajemnica biblioteki

Łukasz Wierzbicki:

58.Afryka Kazika

59.Dziadek i niedźwiadek : historia prawdziwa

60.Machiną przez Chiny

Helena Willis:

61.Tajemnica gazety

62.Tajemnica pływalni

63.Tajemnica szkoły

Patrycja Zarawska

64.Wieczór wróżb : sami czytamy